Katarzia vydala epický videoklip. „Každá země si musí projít šokem, aby se lidé probrali,“ tvrdí zpěvačka

Vydáno 28.10.2020 | autor: Ondřej Horák

Letos předpověděla společenské pnutí už podruhé. Výjimečné album Celibát předestřela Katarzia singlem Samota mi nevadí v březnu, když se svět ukládal k první hibernaci. Epický videoklip Hoří i voda apeluje za rovnost pohlaví v době, kdy se Polsko bouří proti zákazu potratů. Na Slovensku podobný zákon přitom neprošel o jediný hlas.

Katarzia vydala epický videoklip. „Každá země si musí projít šokem, aby se lidé probrali,“ tvrdí zpěvačka Foto: Hana Knížová

„Vypadala, že si šaty vybírala v hněvu / v bouři se odívala,“ zpívá slovenská písničkářka žijící v Praze v singlu Hoří i voda. Oblečené v bouři, obrazně řečeno, přitom v dnešních dnech vycházejí do ulic desítky tisíc žen po celém Polsku, kde nově platí téměř úplný zákaz potratů. Obdobný zákon přitom na Slovensku nedávno neprošel pouze o jeden hlas a v Americe byla do Nejvyššího soudu zvolena konzervativní odpůrkyně potratů Amy Coneyová Barrettová.

ROZHOVOR | Katarzia: Šlehající ohně českého rocku nejedu

„Na videu jsme začali pracovat v červnu, už tehdy se v slovenském parlamentu hovořilo o prodloužení čekací doby na potraty, takže Polsko je jen nešťastná náhoda,“ komentuje Katarzia načasování.

Zpěvačka pro iREPORT také řekla, že je děním v Polsku i v Americe zděšena a obává se také vývoje na rodném Slovensku. „Nevíme, co se stane, až bude ten ‚náš‘ zákon za půl roku znovu předložen. Tentokrát neprošel jen díky náhodě,“ vysvětluje.

Výpravný videoklip Hoří i voda, který estetikou připomíná celovečerní snímky s velkorysou produkcí, režírovala bývalá studentka pražské FAMU Jay Walker. „Jay se dlouhodobě zabývá ženskou problematikou a dalšími angažovanými tématy, proto jsme spolu s kameramankou Annou Smoroňovou věděli, že chceme natočit video se společenským přesahem,“ přibližuje Katarzia první fáze vzniku uhrančivého vizuálu.

Podle Katarzie ženy stále musí čelit útlaku, diskriminaci, časté je také násilí v domácnosti. Současné průzkumy přitom ukazují, že počty takových případů v době, kdy jsou lidé nuceni trávit doma naprostou většinu času, rapidně rostou.

„Argumenty, které lidé v diskusích na téma rovnosti pohlaví používají, jsou často hysterické a infantilní,“ kroutí Katarzia hlavou nad plytkostí a nepochopením, jimiž je současná debata o feminismu prostoupena. „Chceme, aby se rovnost, ať už platová, ekonomická, nebo základní respekt v rodinách, staly normální součástí života,“ popisuje stav, který zní jako naprosto přirozený, k realitě má ale daleko.

TOP 10 | Visací zámek, Katarzia nebo 7krát3. Albové žně první poloviny roku 2020

Autorky klipu si spolu s celým realizačním týmem daly za cíl vyvolat hlubší diskuzi nad možným zlepšením prostředí a podmínek, v nichž české a slovenské ženy fungují.

„Chtěli bychom, aby lidé diskutovali o rovnosti pohlaví v osobních vztazích. Chtěli bychom, aby se změnil diskurs slova feminismus, které má na Slovensku i v Česku velmi negativní konotaci a působí radikálně,“ vysvětluje Katarzia motivace za výpravným videoklipem. Oceňovaná zpěvačka zároveň připomíná, že feminismus nechce vymazat rodové role, jen je nastavit spravedlivě.

Jakkoliv ji situace v Polsku děsí, tamní dění Katarzia sleduje také s nadějí a doufá, že se protestujícím podaří platnost zákona zvrátit. Ústavní soudci dosazení do úřadu vládní stranou Právo a spravedlnost prohlásili pravidla pro potraty za protiústavní v době, kdy je kvůli epidemii nového koronaviru omezené právo na shromažďování.

RECENZE: Celibát Katarzie je hořkosladká melancholie vstříknutá přímo do žíly

Polská města přitom už několik dní zažívají masivní protesty, s takovou odpovědí církev ani konzervativní politici nepočítali. „Změna se již děje, jsme na tom mnohem lépe než kdysi. Každá země si musí projít určitými ‚šoky‘, aby se lidé probrali a snažili se o změnu ještě intenzivněji,“ uzavírá Katarzia

Ondřej Horák, foto: Hana Knížová
Témata: Katarzia, Celibát, Hoří i voda

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít