Vydáno 29.09.2024 | autor: Andrea Štipčáková
Časy se mění, ale kytara stále zůstává jedním z nejuniverzálnějších hudebních nástrojů napříč žánry. V roce 2024 se hudební svět hemží talenty, které překračují hranice žánrů, experimentují s technikou i zvukem a inspirují miliony lidí. Přinášíme vám přehled sedmi z nejvýraznějších kytaristů současnosti – umělců, kteří "posouvají hranice" toho, co lze s kytarou dokázat.
Tosin Abasi
Tosin Abasi patří mezi nejinovativnější kytaristy současnosti, který svým technickým mistrovstvím a neotřelým přístupem přetváří moderní kytarovou hru. Jako zakladatel a hlavní tvůrčí síla progresivní kapely Animals as Leaders Abasi výrazně přispěl k vývoji instrumentální hudby, kde prolíná metal, jazz, klasiku i elektronické prvky. Jeho hra je charakteristická mimořádnou technickou přesností, komplexními harmoniemi a neustálým hledáním nových zvukových možností. Abasiho přístup je postaven nejen na technice, ale i na filozofii hudby. Často se zaměřuje na komplexní polyrytmy, které v kombinaci s rychlými arpeggii a tappingovými technikami vytváří nezaměnitelný zvuk.
John Mayer je jedním z nejuznávanějších kytaristů současnosti, a to nejen díky svému úspěchu na popové scéně, ale zejména pro své hluboké propojení s blues-rockem. Jeho hra kombinuje precizní techniku s neobvyklým citem pro melodii a dynamiku, což mu umožňuje oslovit široké spektrum posluchačů. Na jedné straně vystupuje jako popový hitmaker s hity jako Gravity nebo Slow Dancing in a Burning Room a na straně druhé získal respekt jako vážený bluesový kytarista. Spolupráce s hudebními legendami, jako jsou Eric Clapton nebo B.B. King, jen potvrdila jeho postavení v kytarovém světě.
Cory Wong
Jeden z nejvýraznějších kytaristů současné funkové scény, jehož charakteristická technika rytmického hraní redefinuje způsob, jakým lze vnímat funkovou kytaru. Wongova hra je známá svou naprostou precizností a lehkostí, s jakou zvládá složité rytmické struktury. Má jedinečný styl, který balancuje na hranici mezi kytarovým doprovodem a sólovou linkou. Zajímavostí je, že Wong je také nadšený pedagog a komunikuje s fanoušky prostřednictvím online lekcí a videí, ve kterých sdílí svou filozofii hry na kytaru. Některé jeho lekce je možné dohledat na YouTube. Spousta kytaristů jistě ocení!
Annie Clark, známá pod svým uměleckým jménem St. Vincent, se zařadila mezi nejvlivnější a nejoriginálnější hudebnice současné scény díky své schopnosti inovativně pracovat s kytarou a vytvářet neotřelé zvukové světy. Její tvorba je nekompromisní kombinací rocku, avantgardního popu, elektroniky a experimentální hudby, kde kytara slouží jako prostředek k průzkumu neotřelých hudebních textur a struktur. Její zvuková paleta je široká a sahá od minimalistických, subtilních tónů až po agresivní, zkreslené riffy, které kontrastují s jejími jemnými vokály. Tento kontrast vytváří napětí a hloubku, které jsou pro její tvorbu charakteristické. St. Vincent se vyznačuje také výraznou vizuální estetikou, která doplňuje její hudební projev. Každé její album a turné přináší novou vizuální identitu, což svědčí o její schopnosti propojovat hudbu s výtvarným uměním a performancí.
Tim Henson
Kytarista kapely Polyphia je znám svou schopností spojovat kytarovou virtuozitu s prvky hip hopu, elektronické hudby a popu. Hensonova hra je plná komplikovaných tappingových technik, které dodávají jeho hudbě moderní a osvěžující zvuk. Polyphia od začátku své kariéry boří žánrové hranice a Tim sám se stal ikonou pro novou generaci kytaristů, kteří chtějí experimentovat s různými vlivy a přístupy. Hudební kompozice, na nichž pracuje, se často vyznačují harmoniemi, které vzdorují konvencím, a rytmickými změnami, které udržují posluchače v neustálém napětí. Tim Henson je aktuálně fenomém mezi mladými – komu by se jeho styl hraní líbil, můžeme s čistým svědomím doporučit také kytaristu Ichiku Nita, který měl v květnu tohoto roku koncert i v pražském Rock Café.
Plini
Australský kytarista Plini je znám svou neuvěřitelnou schopností vytvářet propracované skladby, které překračují hranice progresivního rocku, jazzu a djentu. Jeho hudba je často instrumentální a oslavována pro svou harmonickou komplexnost a emocionální hloubku. Steve Vai o něm prohlásil, že je „budoucností kytarové hudby“. Plini se distancuje od klišé, která často doprovází progresivní a metalovou scénu, a místo toho nabízí hudbu, která je introspektivní, harmonicky bohatá a zvukově pestrá. Plini si většinu své hudby sám komponuje, produkuje a mixuje, což mu dává plnou kontrolu nad výsledným zvukem.
Misha Mansoor
Zakladatel a hlavní skladatel kapely Periphery, je považován za jednoho z nejvlivnějších kytaristů a producentů na současné progresivní metalové scéně. Jeho přístup ke kytaře a kompozici výrazně formoval moderní metalový subžánr známý jako djent, který se vyznačuje technickou precizností, nízkým laděním kytar a složitými rytmickými strukturami. Jeho kompozice se často pohybují mezi brutálním tlakem těžkých riffů a vzdušnějšími, více vrstevnatými pasážemi, které dávají jeho skladbám unikátní dynamiku.
Text: Dominik Pavliš, foto: Timothy Alsbrooks
Témata: Tosin Abasi, John Mayer, Cory Wong, Tim Henson, Plini, Misha Mansoor, St. Vincent, kytara, kytaristé