Vydáno 09.02.2016 | autor: Ondřej Bambas
Před pětadvaceti lety u nás debutovala kapela, která se měla prosadit za hranicemi naší země. Ecstasy Of Saint Theresa se nyní vrátila na pódia. Jednou a jedinečně. V rámci narozenin rádiové stanice, která je s kapelou od začátku spjatá.
Radio 1 patří k nejstarším českým rádiovým stanicím. Své vysílání začalo roku 1991 a dodnes funguje jako jedna z alternativ šedému rádiovému prostředí v Praze. Nikdy se bohužel nedostala za širší hranice hlavního města. O její existenci tak spousta lidí neví, přestože patří k pilířům kulturního prostředí porevoluční doby.
FOTOREPORT: The Ecstasy Of St. Theresa v Brně
Nespornou výhodou rádia zůstává svoboda výběru hudby, jejíž trendy se vždy snažili moderátoři a DJové sledovat a určovat. Zatímco ve většině rádií musí umět moderátor ovládat rétoriku slova, v Radiu 1 jde o tuto schopnost k vlastní škodě až v druhé řadě. Naopak se ovšem cení rozhled a schopnost reflektovat dění na hudební scéně, nejlépe napříč žánry. Málokde dostávaly prostor kapely postavené na industirálním rocku, šlapající ve zběsilém tempu drum'n'bassu nebo chrlící sonické vlny elektrických kytar.
Zatímco ve světě vyprodávají kapely jako The Black Keys nebo The Strokes stadióny, v celoplošném rádiu byste jejich písně hledali velmi obtížně. Od interpretů jako Beck, The Chemical Brothers či Kanye West se dočkáte pouze ojedinělých hitů, zbytek tvorby je zřejmě příliš "alternativní". Dnes už jsou tu naštěstí i jiná rádia hrající okrajové žánry a hudbu, která neprošla hodnocením vzorku posluchačů. Daná rádia se ale na rozdíl od Radia 1 převážně orientují na jeden daný styl. Neohraničenost souboru skladeb s nekonečným archivem samozřejmě přináší i jistá negativa, protože ne všichni posluchači jsou otevřeni ambientu a vážné hudbě stejnou měrou jako trapu, jukeu a jungleu.
Svou cílovou skupinu si naštěstí v devadesátých letech našli Ecstasy Of Saint Theresa. Jejich debutové EP mělo tak vysoké kvality, že se díky němu dostali k legendárnímu DJ stanice BBC Radio 1 Johnu Peelovi. V Londýně nahrané EP The Fluidtrance Centauri ovšem znamenalo také konec jedné éry, kterou už se minimálně úspěchem v britské hitparádě nepodařilo žádné české kapele zopakovat. U druhé sestavy nakonec zůstal s posledními nahrávkami a vystoupeními pouze Jan P. Muchow s Kateřinou Winterovou. Tyto dvě osobnosti si se jménem kapely spojí dnes většina. A jak dokázali živě na svém koncertu v rámci narozenin Radia 1, mnoho lidí k nim stále vzhlíží s obdivem a zaujetím. Nejen pro hudební dovednosti, ale také pro svou nezaměnitelnost. I v roce 2016 těkaly oči přítomných žen po schovávajícím se Honzovi, muže zase sváděla od mikrofonu nejen hlasem éterická Katka. Nabídla ale dvojice návštěvníkům Divadla Archa něco více?
Když svou činnost nedávno obnovila skupina Lucie, trvalo to zhruba deset let. První vystoupení odehrála na soukromé akci, další možnost vidět jednu z největších českých kapel už ale nebyla tak nedostupná a zájem o unikátní koncerty v pražském klubu a na karlovarském festivalu byl obrovský. Stejně tak se všichni chtěli nyní dostat na "Extázi". A to navzdory vyjádření Jana Muchowa, že členové spolu zkoušejí a chtějí se vrátit na pódia včetně nového materiálu. I kdyby nyní oznámili Guns'N'Roses světové turné, fanoušci neváhají shánět vstupenky na Coachellu či předcházející dvojici koncertů v Las Vegas. I tyto eventy jsou vyprodané. Je to dáno i současným nastavením vnímání věcí a prožívání událostí, kdy potřebujeme ukojit okamžitě svou touhu. Stojíme tak fronty pro nový model telefonu, chodíme na půlnoční premiéry filmů a máme nutkání vše okamžitě fotit a natáčet.
Spousta fanoušků Extáze bědovala, že měl být pro akci zvolen větší prostor. Když ovšem v roce 2013 přijela do Prahy kultovní kapela My Bloody Valentine, která má s naší Extází hodně společného, byl to s ohledem na projevený zájem adekvátní prostor. Je tedy spravedlivé umístit sem i české pokračovatele včetně Manon Meurt, kteří jako tehdejší předskokani irské skupiny mohli celý kruh uzavřít a vstoupit do své další fáze.
Na druhou stranu, v něčem přeci jen Ecstasy Of Saint Theresa překvapili. Nejenže se i pro nepříliš zasvěcené posluchače dokázali dotknout minulosti a prostřednictvím hudby připomenout dobu deset patnáct let starou, pro pamětníky navíc zahráli přídavek Fluidum v původní sestavě. Přestože byl výsledek rozporuplný, dost pravděpodobně už se tito hudebníci na pódiu vedle sebe jen tak neobjeví. Možná kdyby nepatřily tyto kapely do škatulky "alternativa" a jejich hudba zněla z více rádií, mohl být návrat větší ("Patříme do širšího spektra popu, vážná hudba to není, a všechno ostatní je vlastně pop," řekl Muchow Hospodářským novinám). Taková už je ale naše hudební historie, i proto možná Radio 1 stále vysílá a žije svým životem.
Kdo další by vlastně z českých interpretů mohl ohlásit návrat? Máme tady dostatek hudebních ikon, nebo žijeme pouze z minulosti a lačně vyhlížíme cokoliv nového neokoukaného? A jak se bude dařit letos po comebacku Southpaw?
Setlist Ecstasy Of Saint Theresa:
I'm (Not Really) Optimistic, Immortality, Sensor, Sychro, V.R.!, Bass 2, I'm The Exploding, Noises Of Silence, For That Moment, Barbwire, Happy R, Gun And The Stars, Neon; Fluidum
text: Ondřej Bambas, foto: Magdaléna Lindaurová (Rock&All)