RETRO: Rolling Stones v Praze v roce 2003 f*ckovali komunisty, uvedl je Václav Havel

Vydáno 03.07.2018 | autor: redakce

V pořadí již čtvrtý pražský koncert Rolling Stones proběhl v roce 2003. Po předchozí pět let staré zastávce ve Sportovní hale se Jagger a spol. vrátili na otevřené prostranství, tentokrát na Letenskou pláň. Mezi předskokany figurovala i domácí legenda Olympic. Po patnácti letech se "Stouni" do české metropole vrátí ve středu 4. července, když zahrají na letišti v Letňanech. 

RETRO: Rolling Stones v Praze v roce 2003 f*ckovali komunisty, uvedl je Václav Havel RETRO: Rolling Stones v Praze v roce 2003 f*ckovali komunisty, uvedl je Václav Havel


ROLLING STONES
LETEŇSKÁ PLÁŇ, PRAHA
27. 7. 2003

V půl sedmé rozjeli svůj předskokanský set lotyšští mladíci Brainstorm. Rozhodně se se svou úlohou popasovali se ctí, ovšem většina z osmdesáti tisíc diváků přišla za trochu jinou muzikou. Přesně takovou, která se celou dobu linula z reproduktorů jako podkres všech přestaveb pódia. Rock’n’rollem pevně zakořeněným v blues.

RETRO: Rolling Stones v Praze v roce 1995 přilákali přes 120 tisíc lidí

Jejich vkusu se tak o pořádný kus přiblížil Olympic, slavící stejně jako RS čtyřicet let aktivní kariéry. Škoda jen, že na úvod zaváhal a místo osvědčených pecek zahrál dvě (u takto staré kapely de facto novinky) z posledních alb. Želva, Otázky, Okno mé lásky, Dědečkův duch a Dej mi víc pak už totiž fungovaly stoprocentně.

Nástup Rolling Stones byl chvíli po deváté vpravdě spektakulární a okázalý. Nejdřív se pod Letnou ženili všichni čerti a dav dobrých pět minut zkrápěly provazy deště doprovázené pekelnými efekty přehnavší se bouřky. Pak skupinu uvedl ex-prezident Havel. Na, ech, rozjezd Brown Sugar, pak Start Me Up a You Got Me Rockin‘.

RETRO: Rolling Stones v Praze potřetí - Ve Sportovní hale Mick Jagger šetřil s převleky

Nad pódiem se odkrývá projekční plátno, každého z hlavní čtveřice snímá jedna kamera. Sborový zpěv Happy Birthday z prvních řad postupně rozezpívává celý dav. Jagger se uklání a odchází si pro kytaru. Následuje totiž nejnovější píseň playlistu Don’t Stop. Díky Mickově strunné výpomoci se může Ron Wood dosyta vyblbnout s kamerou na vlastním fenderu. Aplaus se stupňuje. Kapela však nasazuje poklidné tempo baladou Wild Horses (ta v playlistu alternuje s další baladou Angie), kterou zprvu rozehrává jen dvojce Jagger-Richards.

F*CK OFF KSČ

Na projekci se tmou míhají reflektory neutuchajícího proudu automobilů. You Can’t Always Get What You Want. Jagger poprvé vbíhá na lávku spojující velké pódium s malým, Richard se pyšní trikem Fuck Of KSČ! Následuje rozezpívání publika, např. v Thumbin Dice, a už je tu představovačka. Tu vtipně zakončuje Keith: "Vy asi čekáte, že řeknu kdo tu zpívá, joo, tady zpívám já!" Z bloku dřevních rhythm’n’bluesových skladeb asi nejvýše ční Happy.

Návratem Jaggera k mikrofonu je pak Sympathy For The Devil, orámovaná ohňovou show a rudými světly. Po přesunu na malé pódium uprostřed davu dávají Stones k lepšímu mj. bluesovou hymnu Little Red Rooster a vlastní prastarý hit Street Fighting Man. Po několikáté převlékací pauze startuje finále Gimme Shelter s excelentním vkladem Lisy Fisher (voc) a Bobbyho Keyse (sax). Pak už jsou na řadě jen neopomenutelné fláky It’s Only Rock’n’Roll, Honky Tonk Women, Jumpin Jack Flash a jako přídavek Satisfaction. Pokaždé s jinou videoprojekcí. Vše zakončeno velkolepým ohňostrojem.

Rolling Stones i při čtvrté návštěvě Prahy dokonale naplnili očekávání, i když jsme je už viděli v lepší formě. Věčná škoda, že to už asi bylo naposled…

SCÉNA

- během světového turné Licks použiti 3 varianty scény, v Praze tu největší
- délka 80 m včetně bočních ramp, výška 25 m
- scénu osvětluje 500 pevných a 200 pohyblivých reflektorů

ŠTÁB

- štáb tvoří více jak 300 cizinců, z toho 55 úzce spolupracuje se členy skupiny, 100 zajišťuje stavbu scény a technickou stránku celé show, 90 je řidičů, z toho 10 řidičů autobusů
- 64 lidí, včetně samotných RS, přiletělo do Prahy soukromým letounem skupiny Boeing 757
- skupina se ubytovala v hotelu Four Seasons, zbytek štábu pak v několika dalších pražských hotelích, převážně v Hiltonu
- šatny, ve kterých kapela strávila necelé tři hodiny před koncertem, byly zařízeny v útrobách fotbalového stadionu: Jaggerovi připadla šatna sparťanského A týmu, Richardsovi šatna pro tým hostů

FINANCE

- pronájem Letenské pláně stál organizátory koncertu 1,6 milionu Kč
- za koncert RS inkasují 80 procent z vybraného vstupného, navíc jim byla na jaře na účet připsána záloha ve výši milion dolarů
- prezidentské apartmá, v němž byla skupina ubytována, stojí 77 tisíc Kč na noc bez snídaně
- jako záloha na Jaggerovu narozeninovou party byla údajně složena částka 3,5 milionu Kč
- 100 tisíc dolarů věnovala skupina nadaci manželů Havlových Vize 97

text: František Kovač, foto: Tomáš Martinek

Témata: Rolling Stones, Mick Jagger, Olympic, rock'n'roll

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít