LIVE: Upovídaná Cyndi Lauper se přivítala i rozloučila s Prahou

Vydáno 24.02.2025 | autor: Jan Trávníček

Už jen pár dní zbývá do konce rozlučkového turné Cyndi Lauper. Svou přibližně dva roky trvající šňůru zakončí v pátek 28. února v Paříži. Na svou první a zároveň poslední zastávku v Praze ale asi nebude vzpomínat v dobrém.

LIVE: Upovídaná Cyndi Lauper se přivítala i rozloučila s PrahouLIVE: Upovídaná Cyndi Lauper se přivítala i rozloučila s Prahou

Cyndi Lauper
Praha, O2 arena
23. 2. 2025

Dvěma Grammy a řadou dalších cen ověnčená zpěvačka si za to ale může tak trochu sama. Když se do Prahy podívala poprvé právě až nyní, ve svých jedenasedmdesáti letech, není divu, že zde na ni nečekala kdovíjak početná fanouškovská základna – tu si totiž úspěšní umělci pravidelně budují celý život.

PŘEHLED | Kam vyrazit v létě? V Česku vystoupí Robbie Williams, Bryan Adams, Lynyrd Skynyrd i Lionel Richie

Plocha upravená pro sezení a k tomu jen spodní řada ochozů mohly hovořit o slušném zaplnění, horní prstenec arény ale zůstal pro nezájem návštěvníků zcela uzavřen. A tak ještě než zpěvačka, která svou módou i hudbou ovlivnila řadu mladších následovnic od Lady Gaga přes Tegan & Sara až po - a to především - Katy Perry, vystoupala na pódium, mohla se zařadit do nelichotivého seznamu těch, na které největší česká hala byla příliš velká. V této skupině najdeme z posledních let například Arcade Fire, Gorillaz nebo Limp Bizkit.

DJka Tracy Young fungující coby předskokanka pouze pouštěla známé hity typu I Love It od Icona Pop, kdo tedy dorazil až na devátou večerní, kdy šestnáctiskladbový program oficiálně začínal, o nic zásadního nepřišel. Snad jen o texty největších hitů promítané na z jedenácti obrazovek složené projekci, která svým tvarem vzdáleně připomínala akordeon.

Reálný start se nakonec posunul o dalších šestnáct minut, kdy už nedočkaví fanoušci v pestrých parukách zakoupených v merch stánku začali pískat a dožadovat se své oblíbené umělkyně. Ta odstartovala s krátkým videem připomínající nejslavnější okamžiky její kariéry, výstřelem barevných konfet a skladbou She Bop s pochodovým rytmem a Cyndiiným sólem na flétnu, v níž se sice naoko zpívá o tanci, ve skutečnosti ale píseň pojednává o ženské masturbaci.

Kdo se obával, že zpěvačka v důchodovém věku použije playback či jiné berličky, bál se zbytečně. Majitelka čtyřoktávového hlasu už sice logicky nevyzpívá všechny tóny tak jako v dobách své největší slávy, ale když držitelka objevu roku 1985 na cenách Grammy potřebovala zatlačit, pořád se jí to dařilo. Snad až na baladu True Colours hranou mezi přídavky na menším pódiu uprostřed haly, během ní si totiž tak moc hrála s duhovým šátkem, který měl vlát ve vzduchu, že u toho zapomínala intonovat a nechtěně místy trochu „mečela“. Ve srovnání s rovněž mečícím Axlem Rosem na tom ale pořád ještě je dobře.

Cyndi Lauper vždy platila za módní ikonu, ostatně i mezi písničkami hovořila o svých oblíbených návrhářkách a důležitosti módy pro její vlastní život i kariéru. Nepřekvapilo tedy, že během koncertu obměnila svůj šatník zhruba co tři písničky. Přesto ale daleko silněji zapůsobilo, když po výměně modré paruky z úvodu za žlutou a později ještě za růžovou či blonďatou také na pár pomalejších skladeb paruku shodila přímo před diváky a vykládala o tom, že jí její vlastní vlasy zezelenaly, a že i toto odhalující gesto považuje za živoucí umění.

Ostatně slov směrem k divákům šlo v průběhu celého večera spoustu – nejprve zpěvačka požádala sekuriťačku, aby nebránila divákům tlačícím se do uliček mezi sedačkami u pódia tancovat s tím, „že se přece jedná o rock’n’rollovou show“. Následně hovořila o tom, jak neumí česky (a občas prý ani anglicky), jak vypadalo její sousedství v 60. letech, když vyrůstala (Sally’s Pigeons), jak podstatné tehdy bylo, že mohla jezdit autem bez něčího svolení (I Drove All Night měla brilantní drive a k tomu i auto promítané na její dlouhé šaty) nebo že je důležité znát hudební historii. Tu připomněla coverem své vlastní hrdinky Wandy Jackson s černobílou projekcí za zády. Možná vůbec nejdůležitější proslov se ale vztahoval k tomu, že když právě neprožíváte nejšťastnější období svého života, máte myslet na to, že se jedná jen o jednu kapitolu knihy, kterou o svém životě píšete sami. A že ta příští může být už úplně o něčem jiném.

Rodačka z Brooklynu v New Yorku se nikdy netajila svými jasnými nejen politickými názory, ostatně není to tak dlouho, co protestovala například proti zákazu potratů v Americe, nicméně kdo by čekal, že se zpěvačka i v Praze vymezí například proti posledním krokům Donalda Trumpa, což by se vzhledem k její historii i očekávalo, čekal by marně. Manželka Davida Thorntona platící celoživotně za velkou aktivistku, ikonu a obhájkyni zástupců LGBTQ+  komunity, do níž se řadí i její sestra, spíše jen tu a tam slovem či gestem právě při True Colours ukázala, že nadále ve svých názorech zůstává pevná.

Sedmičlenná kapela její z dnešního pohledu už trochu archaicky znějící hudbě dodávala bohatost, potěšila například sóla na cajon, rumbakoule či pomyslný souboj rytmické sekce při finále Change Of Hearts, skvělé samozřejmě bylo i slyšet legendární sólo na klávesy při největším hitu Girls Just Want To Have Fun doplněnému bíločervenou barevnou kombinací na projekci, kostýmech i vystřelených rolích papíru značících konec představení.

Přesto však nad hudební složkou tentokrát nepatrně zvítězila ta mluvená. V ní totiž Cyndi Lauper, kterou byste si nejen díky jejímu vzhledu, ale i rázné, upřímné povaze, snadno mohli splést s babčou Sheldona Coopera ze seriálu Mladý Sheldon, kde si zpěvačka v jednom díle i zahrála, ukázala, že je nejsilnější.

Svým vystoupením, proslovy i ošacením dala jasně najevo, že je potřeba, aby se ženy nebály projevit. Aby se nestrachovaly promluvit, prosadit nebo se zkrátka jen oblékat tak, jak se jim zachce. Připomněla tak, že pojem "girl power" tady existoval ještě dávno před nástupem Spice Girls, Lady Gaga nebo Chappel Roan. Že ho kromě samotné Cyndi znaly jak Madonna, tak také Janis, Whitney, Dolly, Wanda, Joni, Lita, Joan, Bonnie a mnohé další. Každá z nich během svého života přispěla trošku jinak, všechny ale chtěly „taky zažít nějakou tu srandu“. Ať už se pod tím skrývá cokoliv. Dobře, že právě takový odkaz Cyndi Lauper po sobě na světě zanechá.

Setlist: She Bop, The Goonies 'R' Good Enough, When You Were Mine (Prince cover), I Drove All Night, Who Let In The Rain, Iko Iko (Sugar Boy And His Cane Cutters cover), Funnel Of Love (Wanda Jackson cover), Sally's Pigeons, Fearless, Sisters Of Avalon, Change Of Heart, Time After Time, Money Changes Everything (The Brains cover), Shine, True Colours, Girls Just Want To Have Fun 

Text: Jan Trávníček, foto: archiv Cyndi Lauper (ilustrační)
Témata: Cyndi Lauper, Girls Just Want To Have Fun Farewell Tour, O2 arena

3,50

čtenáři

hlasuj
TOPlist

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Více informací o nastavení cookies najdete zde. Rozumím