LIVE: Písně Karla Kryla vyprodaly pražské Rudolfinum. Na Prague Sounds mu vzdali hold David Koller a Richard Müller

Vydáno 13.11.2024 | autor: Roman Jireš

Písně Karla Kryla jsou nadčasové a stále mají schopnost oslovit množství posluchačů. Dokázal to i koncert Davida Kollera a Richarda Müllera v beznadějně vyprodaném Rudolfinu, který se uskutečnil v rámci hudebního festivalu Prague Sounds. Ani prostředí Dvořákovy síně zvyklé spíše na klasické koncerty filharmoniků neubralo nic na síle Krylových protiválečných a společensky kritických písní doprovázených černobílými projekcemi, stejně jako na nich nic nepokazili vystupující interpreti, kteří se dočkali ovací vestoje.

LIVE: Písně Karla Kryla vyprodaly pražské Rudolfinum. Na Prague Sounds mu vzdali hold David Koller a Richard Müller LIVE: Písně Karla Kryla vyprodaly pražské Rudolfinum. Na Prague Sounds mu vzdali hold David Koller a Richard Müller

Müller/Koller: Kryl (Prague Sounds)
Praha, Rudolfinum
12. 11. 2024

Vydařený večer skončil společnou písní Anděl Kollera a Müllera, po němž následoval přídavek, ve kterém Koller přidal skladbu Morituri te salutant. Na závěr si vyprodaný sál vyslechl originál hlas samotného Karla Kryla v písni Děkuji. Ještě předtím si přítomní užili koncert rozdělený na dva samostatné bloky obou zpěváků.

Rudolfinum vzpomínalo na Karla Kryla. Jeho zlidovělé písně zpívali David Koller a Richard Müller

Jako první zahájil vystoupení před vyprodaným hledištěm za doprovodu své kapely Müller zpívající vsedě skladbu Důchodce, jednu z Krylových písní, jež se věnovaly sociálním tématům. Mezi písněmi interpretovanými Müllerem a jeho skupinou nechyběla píseň Bratříčku, zavírej vrátka rozepsaná už během Pražského jara v roce 1968, kterou Müller označil za Krylův největší hit. "Bratříček nezavíral vrátka před okupanty, ale před nízkými lidskými podrazy, kterých se u nás lidé před rokem 1968 dopouštěli, a které za následné normalizace znovu vypluly na povrch. Text přepsán a dopsán po vpádu vojsk. Písnička získala nový význam a Kryla ze všech jeho děl nejvíc proslavila," upozornil v programu Vojtěch Klimt, autor Krylovy biografie Akorát, že mi zabili tátu.

Za provedení písně Nevidomá dívka, kterou před lety se skupinou The Bluesmen nazpívala Hana Ulrychová, sklidil velký aplaus saxofonista Matej Novák. Nevidomá dívka byla první Krylova písnička vydaná na gramofonové desce.
Po listopadu 1989 Kryl neskrýval své zklamání z politického vývoje, což na koncertě dokumentovala píseň Sametové jaro s hořkým textem "... po vinných ani slechu, a jiným ku prospěchu jsou naši ranění".

Müllerův set před přestávkou zakončil v pochodovém rytmu Krylův největší exilový hit Lásko!, obraz Krylovy vojny v Dobřanech u Plzně a Katovicích u Strakonic.

Rockovější druhou polovinu večera otevřel Koller pouze s kytarou skladbou Pieta z roku 1965, která přinesla Krylovi první úspěch a v roce 1966 mu otevřela cestu do olomouckého Divadla experimentu. "Kryl zanechal odkaz, který bude stále živý," prohlásil zpěvák, který poté představil svoji kapelou, ve které nechyběl jeho dlouholetý spolupracovník a kytarista Michal Pelant.

Již s kapelou za zády Koller nabídl skladby jako Píseň neznámého vojína, Pušky a děla nebo Pasážová revolta. Skladbu Tak vás tu máme doprovodily filmové záznamy ze srpna 1968. Nejednoznačné poselství Krylových textů se Koller trochu násilně snažil v průvodním slově naroubovat na současnou politickou situaci.

Krylův nesouhlas s rozdělením Československa v roce 1992 dokumentovala píseň Od Čadce k Dunaju, které se v době jejího vzniku v roce 1990 nejprve publikum smálo, o dva roky později se však její text stal téměř realitou. Exilový zpívající básník Karel Kryl zemřel v Německu 3. března 1994 ve věku 49 let, ale koncert v Rudolfinu dokázal, že stále oslovuje nejen pamětníky, ale i mladší generaci.

Playlist: Müller - Důchodce, Karavana mraků, Bratříčku zavírej vrátka, Strejček strach a teta obava, Ukolébavka, Veličenstvo kat, Král a klaun, Nevidomá dívka, Sametové jaro, Lásko!, Koller: Pieta, Píseň neznámého vojína, Srdce a kříž, Ruská ruleta, Pušky a děla, Tak vás tu máme, Pasážová revolta, Od Čadce k Dunaju, Monology, společně: Anděl.

Text: Roman Jireš, foto: Valeria Semenová
Témata: Karel Kryl, David Koller, Kollerband, Richard Müller, Rudolfinum, Prague Sounds

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít